Iran: Një Fatwa Moderne Vdekjeje dhe Terrori? / A vjen nga SPIEGEL apo nga “Gjykata Revolucionare Islamike” e mullahëve?

Komunikatë për shtyp – 18.02.2019 Artikulli i datës 16 shkurt 2019 në SPIEGEL, me titull “Të Burgosurit e Kryengritjes,” përmban gënjeshtra e akuzime të paturp me qëllim dëmtimin e opozitës Këshilli Kombëtar i Rezistencës së Iranit (NCRI) dhe Muxhahedinëve Iranianë të Popullit (PMOI / MEK). Ky artikull është një […]

NATO në mbrojtje të Pavarësisë

Janusz Bugajski Sivjet shënohet 100 vjetori i lindjes së shteteve të pavarura në Europën qendrore dhe lindore pas rënies së perandorive ruse, gjermane, austriake dhe otomane. Për shumicën e këtyre vendeve pavarësia vazhdoi të pengohej gjatë shekullit 20 deri në rënien e perandorisë sovjetike pothuaj para 30 vitesh. […]

Merkel dhe Mike Pence – dy botë përplasen

Në Konferencën e Sigurisë në Mynih paraqitën pikëpamjet e tyre kancelarja, Angela Merkel dhe zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence. Mikja e multilateralizmit, Merkel përballet me mbrojtësin e superfuqisë botërore. Ata e shohin nga këndvështrime të ndryshme botën: Kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence. Presidenti amerikan, Donald […]