Category: Sociale

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit para Presidencës, falënderojnë Metën për kthimin e ligjit

Qytetarë, artistë dhe akktivistë të shumtë kanë vazhduar protestën e tyre në mbrojtje të Teatrit Kombëtar edhe sot pasi presidenti Ilir Meta ktheu sërish ligjin që parashikonte shembjen e godinës së teatrit. Protestuesit janë ndalur fillimisht para godinës së Presidencës, në shenjë vlerëimi dhe mirënjohje për vendimin e […]

Serbët kërkojnë ‘lejen’ e Ramës për të blerë Telekom Albania

‘Telekom Serbia’ ka kërkuar zyrtarisht autorizimin e qeverisë shqiptare për të blerë ‘Telekom Albanian’. Drejtuesit e ‘Telekom Serbia’ kanë takuar këtë të mërkurë zyrtarët e lartë të Ministrisë së Infrastrukturës duke kërkuar nga qeveria pëlqimin për blerjen e ‘Telekom’-it. Burime të besueshme për Top Channel nga qeveria thanë […]

“Mrekullia e Shqipërisë”. Profesori i Harvardit analizon kthesën ekonomike

Mrekullia shqiptare. Kështu e cilëson profesori i universitetit të Harvardit, Rikardo Hausman, përmes një editoriali në faqen prestigjoze “Project Syndicate”, kthesën ekonomike të Shqipërisë gjatë viteve të fundit. Ish ministër i planifikimit ekonomik në Venezuelë, Hausman vitet e fundit ka punuar intensivisht në Shqipëri duke këshilluar qeverinë për […]