Category: Bota

Europa e kursen kriminelin/ Haga vendos përfundimisht për Sheshel: 10 vite burg për krime lufte

Gjykata e Tribunalit të Hagës për krime në ish-Jugosllavi ka konfirmuar më në fund vendimin në procesin kundër Vojislav Sheshelit. Ai dënohet përfundimisht për krime lufte. Vojislav Shesheli është dënuar përfundimisht për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit, ndonëse në shkallën e parë ishte shpallur i lirë ndaj […]

Skandali/ “Srebrenica nuk ishte genocid”, kreu i Gjykatës së Hagës kritikon kryeministren e Serbisë në Beograd

Presidenti i Gjykatës Ndërkombëtare Penale, Theodor Meron e ka sfiduar kryeministren serbe Ana Brnabic gjatë takimit të tyre në Beograd, pas refuzimit të saj për ta quajtur masakrën e Srebrenicës një genocid. “Kundërshtimi i vendimeve të gjykatës së Hagës nuk e ndihmon Serbinë, i tha Meron kryetares së […]