Category: Bota

Paralajmëron Thaçi: Nëse s’ka marrëveshje me Serbinë, do të destabilizohet rajoni

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti kanë shpërfaqur të mërkurën qëndrimet e tyre të kundërta në diskutimet për korrigjim të kufirit mes Kosovës dhe Serbisë, në një konferencë të organizuar nga Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit (RIDEA). Ky Institut […]

Iran: Një Fatwa Moderne Vdekjeje dhe Terrori? / A vjen nga SPIEGEL apo nga “Gjykata Revolucionare Islamike” e mullahëve?

Komunikatë për shtyp – 18.02.2019 Artikulli i datës 16 shkurt 2019 në SPIEGEL, me titull “Të Burgosurit e Kryengritjes,” përmban gënjeshtra e akuzime të paturp me qëllim dëmtimin e opozitës Këshilli Kombëtar i Rezistencës së Iranit (NCRI) dhe Muxhahedinëve Iranianë të Popullit (PMOI / MEK). Ky artikull është një […]

Samiti i Varshavës: Iranianët zhvillojnë tubim dhe bëjnë thirrje për mbështetje për demokracinë në Iran

Konferenca ministrore mbi Lindjen e Mesme, e organizuar nga Departamenti amerikan i Shtetit së bashku me Ministrinë e Jashtme polake, filloi sot. Kjo konferencë do të fokusohet mbi Iranin si burimi kryesor i paqëndrueshmërisë në rajon. Pritet të marrin pjesë delegacione të rangut të lartë nga disa dhjetëra […]

Haradinaj takim me ambasadorin e SHBA-së: “Marrëdhënia mes nesh e pacënueshme, pavarësisht dallimeve në opinione”

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj në një takim me ambasadorin e SHBA-së në Kosovë, Philip Kosnett ka bashkëbiseduaar për intensifikimin e angazhimeve të përbashkëta në fuqizimin e Kosovës në të gjitha aspektet dhe avancimin e agjendës euro-atlantike. Haradinaj është shprehur se Kosova mbetet e vendosur në ruajtjen e […]