Category: Aktualitet

Meta takim me Presidentin gjerman: Mirënjohës për mbështetjen

Presidenti  Ilir Meta ka zhvilluar një takim me Presidentin e  Republikës Federale të Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier. Gjatë takimit presidenti Meta vlerësoi marrëdhëniet e shkëlqyera midis dy vendeve dhe shprehu mirënjohjen e thellë për mbështetjen 30-vjeçare të Gjermanisë për zhvillimin e Shqipërisë. Në mënyrë të veçantë, Presidenti Meta vlerësoi […]

NATO në mbrojtje të Pavarësisë

Janusz Bugajski Sivjet shënohet 100 vjetori i lindjes së shteteve të pavarura në Europën qendrore dhe lindore pas rënies së perandorive ruse, gjermane, austriake dhe otomane. Për shumicën e këtyre vendeve pavarësia vazhdoi të pengohej gjatë shekullit 20 deri në rënien e perandorisë sovjetike pothuaj para 30 vitesh. […]

Merkel dhe Mike Pence – dy botë përplasen

Në Konferencën e Sigurisë në Mynih paraqitën pikëpamjet e tyre kancelarja, Angela Merkel dhe zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence. Mikja e multilateralizmit, Merkel përballet me mbrojtësin e superfuqisë botërore. Ata e shohin nga këndvështrime të ndryshme botën: Kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence. Presidenti amerikan, Donald […]