Author Archives

shqipsot3

Letra e rrallë e vitit 1982/ Lutja: Më caktoni detyrë, dua të bëhem spiun i partisë

Kastriot Dervishi Bashkëpunëtorët e Sigurimit të Shtetit për mënyrën e rekrutimit të tyre ndaheshin në dy grupe: vullnetarë me material shtrëngues dhe patriotikë me dëshirë. Në grupin e parë, pra të rekrutuar me material shtrëngues (kërcënime për burgosje, marrje peng të familjarëve, etj) hynin kryesisht të deklasuarit. Në […]

Presidentja e Kroacisë: 87 të vrarë, mirënjohje shqiptarëve që dhanë jetën në luftën ndaj Serbisë

Presidenti Ilir Meta dhe homolgia kroate Kolinda Grabar-Kitarovic zhvilluan një konferencë të përbashkët për shtyp. Në fjalën e tij, kreu i shtetit Ilir Meta i konsideroi të shkëlqyera marrëdhëniet me Kroacinë, ndërsa vlerësoi kontributin ka dhënë për Shqipërinë në proceset integruese. “Marrëdhëniet mes dy vendeve tona janë mese […]