Author Archives

shqipsot3

Meta takim me Presidentin gjerman: Mirënjohës për mbështetjen

Presidenti  Ilir Meta ka zhvilluar një takim me Presidentin e  Republikës Federale të Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier. Gjatë takimit presidenti Meta vlerësoi marrëdhëniet e shkëlqyera midis dy vendeve dhe shprehu mirënjohjen e thellë për mbështetjen 30-vjeçare të Gjermanisë për zhvillimin e Shqipërisë. Në mënyrë të veçantë, Presidenti Meta vlerësoi […]

Iran: Një Fatwa Moderne Vdekjeje dhe Terrori? / A vjen nga SPIEGEL apo nga “Gjykata Revolucionare Islamike” e mullahëve?

Komunikatë për shtyp – 18.02.2019 Artikulli i datës 16 shkurt 2019 në SPIEGEL, me titull “Të Burgosurit e Kryengritjes,” përmban gënjeshtra e akuzime të paturp me qëllim dëmtimin e opozitës Këshilli Kombëtar i Rezistencës së Iranit (NCRI) dhe Muxhahedinëve Iranianë të Popullit (PMOI / MEK). Ky artikull është një […]

NATO në mbrojtje të Pavarësisë

Janusz Bugajski Sivjet shënohet 100 vjetori i lindjes së shteteve të pavarura në Europën qendrore dhe lindore pas rënies së perandorive ruse, gjermane, austriake dhe otomane. Për shumicën e këtyre vendeve pavarësia vazhdoi të pengohej gjatë shekullit 20 deri në rënien e perandorisë sovjetike pothuaj para 30 vitesh. […]