Aktualitet

“Medalja e Mirënjohjes” për ikonën e humorit Skënder Sallaku, një rrugë në Tiranë me emrin e tij

Një nga rrugët e kryeqytetit do të mbajë shumë shpejt emrin e ikonës së humorit shqiptar, Skënder Sallaku, i cili u nda nga jeta 5 vite më parë. Në përvjetorin e ndarjes nga jeta të aktorit të njohur, kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj priti në një takim familjarë të tij, të cilëve u dorëzoi edhe “Medaljen e Mirënjohjes” për kontributin dhe energjinë që ai i dha qytetit që e deshi kaq shumë.

“Doja shumë që t’iu jepja lajmin e mirë se një nga rrugët e Selvisë, aty ku ai është rritur, ku e njohin si të lagjes, do të mbajë emrin e tij. Më vjen mirë që ka qenë pjesë e një procesi ku po mundohemi që emërtimet e rrugëve apo shkollave t’i bëjmë për njerëz që na japin shumë krenari, që na kanë dhënë shumë gëzim në jetën tonë. Mezi pres që pas vendimit të Këshillit Bashkiak të bëjmë përurimin e rrugës së re”, tha Veliaj, teksa vlerësoi figurën e aktorit të njohur, si shembull frymëzimi dhe energjie për qytetin.

“Vërtet Skënderi s’është me ne sot, por për ne që jemi rritur, brezi im, ndoshta i fundit që e mban mend me gjithë atë energji, është frymëzim, se njeriu nuk ka nevojë me qenë i pasur, i pushtetshëm, por duhet dashuri, kënaqësi, edhe për t’i dhënë qytetit një energji kaq të bukur siç i dha ai. Dua t’ua jap këtë medalje në shenjë mirënjohje për gjithë kontributin, po jo vetëm të tij, por të gjithë familjës”, tha Veliaj.

Kryebashkiaku i shprehu falenderimet edhe bashkëshortes së aktorit të njohur, Vitore Sallaku, e cila është gjithashtu një nga artistet që i ka falur shumë dashuri Tiranës. “Unë besoj se për të gjithë ata që ju njohin, edhe si çift që i keni dhënë shumë dashuri këtij qyteti, që ke mbështetur Skënderin, por edhe që ke një familje të mrekullueshme. Të falënderoj edhe ty për gjithë kontributin, për faktin që ju si familje, të gjithë atë reputacion dhe frymëzim të Skënderit vazhdoni t’ia transmetoni Tiranës”, tha ai.

Skënder Sallaku është vlerësuar me titujt “Artist i Merituar”, “Artist i Popullit” dhe “Mirënjohja e Qytetit të Tiranës”.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.