Bota

Zbulohet takimi/ Mogherini bën bashkë sërish liderët e Ballkanit

58403096-171C-4E42-85AA-2EA25A10862D_cx0_cy6_cw0_w1023_r1_s-770x433

Shefja e Diplomacisë së Bashkimit Europian, Federica Mogherini do të presë të mërkurën e 19 dhjetorit të gjithë liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor, takim ky i cili njoftohet se do të jetë jozyrtar. Pjesë e takimit jozyrtar do të jetë edhe kryeministri i vendit, Edi Rama si dhe të gjithë homologut e tij në rajon.

Gjithashtu pjesë e takimit do të jetë edhe eurokomisioneri për Politikat Evropiane të Fqinjësisë dhe Zgjerimin, Johannes Hahn.

Në takim, pjesë e diskutimeve do të jenë zhvillimet aktuale në rajon, duke marrë në konsideratë punën e bërë në vitin 2018 dhe parashikimet për vitin e ardhshëm.

Ballkan

Në vitin 2018, një perspektivë e qartë e Bashkimit Evropian, bazuar në meritat dhe arritjet, u riafirmua për të gjithë partnerët në Ballkanin Perëndimor.

Komisioni  gjithashtu miratoi Strategjinë e Ballkanit Perëndimor, duke sinjalizuar një angazhim të shtuar në rajon dhe një Samiti i BE-së dhe Ballkanit Perëndimor, samit ky i cili mblodhi së bashku të gjithë partnerët e Ballkanit Perëndimor dhe të gjitha vendet anëtare të BE-së për herë të parë në 15 vjet.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.