Aktualitet

Gazetari David Beriain intervistë me bosin shqiptar të kokainës: Si vepron mafia shqiptare

david-beriain-en-clandestino-dmax

Gazetari David Beriain nis këtë javë udhëtimin e tij nga çizmja e Italisë, përpara brigjeve shqiptare, një enklavë ku kamerat e ‘Clandestino’ do të dëshmojnë shkarkimin e kilogramëve të kokainës që vijnë nga Shqipëria për të kaluar në duart e mafias italiane. Pas uljes së drogës, gazetari do të shoqërohet nga mafiat lokale dhe shqiptarët në një shtëpi ku ata do të shpjegojnë se si funksionon biznesi. Të intriguar nga gjithçka që i është thënë, gazetari do të udhëtojë në vendin ballkanik për të mësuar më shumë për kulturën dhe traditat e një shoqërie pak të njohur jashtë vendit.

Beriain do të jetë në gjendje të fitojë akses në zemrën e kësaj organizate të tmerrshme kriminale .

Në reportazhin e gazetarit David Beriain hakmarrja cilësohet si një domosdoshmëri në jetë. Vrasja e një të afërmi nënkupton kërcënimin e vdekjes për të gjithë meshkujt në familjen e vrasësit. Një kod hakmarrjeje që artikulohet nëpërmjet ligjeve të padëshirueshme të njohura si ‘kanuni’.

Mafia shqiptare është një organizatë hermetike e formuar nga klane familjare të sunduara nga një kod stërgjyshori nderi dhe hakmarrjeje

David Beriain do të shqyrtojë rrënjët e kësaj shoqërie në përpjekje për të kuptuar se si janë shndërruar në një krim autentik shumëkombësh. Për këtë, gazetari do të shoqërojë anëtarët e një prej klaneve për të hyrë në bizneset e tyre të paligjshme, të takojë njerëzit që prodhojnë bombat e tyre dhe madje të fitojnë në mënyrë klandestine një identitet të ri shqiptar.I arratisuri goditi njeriun

Ky episod i ri i “Clandestino” do të përfshijë gjithashtu një nga intervistat më të fuqishme dhe më të vështira për të marrë në historinë e programit. David Beriain do të takohet në male me një njeri të arratisur, një njeri i kërcënuar me vdekje nga ligjet e ‘Kanunit’ dhe i detyruar të bëjë një jetë të vetmen gjë që ai di të bëjë: vrasjen.

Gjatë intervistës, “i arratisuri” tregon sikletin e tij para kamerave, duke mbajtur një pistoletë dhe dy granata dore në çdo moment. E vërteta është se ai pranoi të merrte pjesë për shkak se shefi i mafias me të cilin gazetari dhe ekipi i tij po regjistronte ia kërkoi si nder. Në fund ai u bëri të qartë të gjithë të pranishmëve kur i tha lamtumirë Beriainit: “Faleminderit atij që të solli, sepse po të ishte për mua tani unë do t’ju vrisja të gjithëve “.

‘Clandestino’ me David Beriain, është një format gazetaresk investigativ i futur në botët më hermetike dhe të rrezikshme klandestine në planet. Këtë sezon do të trajtohen rrëmbimet në Venezuelë, “Baby Camorra”, mafia në Shqipëri, trafikimi i armëve në Shtetet e Bashkuara, Meksikë, Guatemala, El Salvador ose Kolumbia dhe trafiku i drogës në këtë vend të fundit pas epokës së artë të Pablo Escobar.

Për të parë videon kliko këtu

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.