Bota

Emri/ Genova “e plagosur” në zemër, mes 35 viktimave edhe një shqiptar

Genova “e plagosur” në zemër. Me këtë titull mediat italiane kanë pasqyruar mëngjesin e sotëm tragjedinë e ndodhur, pasi “ura Morandi” u shemb dhe dhjetëra persona humbën jetën.

Mediat pohojnë se bilanci i viktimave ka shkuar në 35 persona, 10 rezultojnë të zhdukur dhe 440 të tjerë janë nxjerrë nga makinat.

Mes viktimave është edhe një shtetas shqiptar. Marjus Djerri, 22 vjeç, i cili ishte duke shkuar në punë kur u shemb ura e duke rënë në 100 metra lartësi.

Vdekja e tij është konfirmuar për familjarët në Itali pas mesnatës së kaluar, ndërkohë që nga Ministria e Jashtme nuk ka ende njoftim zyrtar për shqiptarë që kanë humbur jetën në Itali.

Tragjedia e ndodhur i ka marrë jetën edhe tre fëmijëve të moshës 8 deri në 13 vjeç.

Prokurori i përgjithshëm i Genovas, Francesco Cozzi “është gati të hap një dosje për vrasje të shumëfishta dhe fatkeqësi që mund të parandalohej”, teksa ende nuk dihen përmasat e kësaj tragjedie.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.