Bota

Tensioni diplomatik/ Greqia paralajmëron Rusinë: Kush shkel parimet e sovranitetit do përballet me masa të ashpra

Rritja e tensioneve mes Athinës dhe Moskës ka acaruar më shumë marrëdhëniet me krahun jug-lindor të NATO-s, dhe mes dy aleatëve tradicionalë që janë përfshirë në një luftë të ashpër verbale mes tyre.

Pas grumbullimit të provave për kohëzgjatjen e jashtëzakonshme që Kremlini është i gatshëm të pengoj zgjerimin e NATO-s në Ballkan, ministri i jashtëm grek, Nikos Kotzias, ka përdorur dy intervista gjatë fundjavës për të qortuar publikisht Rusinë. “Rusia duhet ta kuptojë se nuk mund të mos respektojë interesat kombëtare të një shteti tjetër sepse ndihet më e fortë”, tha Kotzias për gazetën Syntakton.

I pyetur nëse ai ishte i shqetësuar rreth marrëdhënieve papritur të vështira mes dy vendeve pas shpalljes së Athinës në korrik se ajo do të përzëjë dy diplomatët rusë për përpjekjen e tyre për të minuar marrëveshjen historike të zgjidhjes së kontestit 27-vjeçar për emrin midis Greqisë dhe Maqedonisë, Kotzias këmbënguli se interesi kombëtar vjen i pari.

“Greqia ka vendosur t’i dërgojë një mesazh lindjes dhe perëndimit, të gjithë miqve të saj dhe të tjerëve se pavarësisht nga marrëdhëniet që kemi, kush shkel parimet e sovranitetit dhe respektin ndaj nesh, do të përballet me masa. Koha kur mbyllej njeri sy konsiderohet diplomaci, ka kaluar”, u shpreh Kotzias.

Ky reagim vjen 11 ditë pasi koalicioni i majtë i kryeministrit Alexis Tsipras njoftoi se do të dëbojë të dërguarit rusë dhe dy të tjerë që të ri-hyjnë në vend për aktivitetet që thuhet se shkelin ligjet vendase. Javën e kaluar Athina deklaroi se e konsideronte çështjen të mbyllur.

Tërbimi grek u përqendrua në përpjekjet ruse për të sabotuar marrëveshjen historike të nënshkruar midis Athinës dhe Shkupit në brigjet e Liqenit të Prespës në qershor. Brenda disa ditësh nga artitja e marrëveshjes, ish-republika jugosllave u ftua të bashkohej me NATO, një ofertë e pranuar me zell nga kryeministri Zoran Zaev, me arsyetimin se anëtarësimi do të sillte siguri dhe rritje ekonomike në shtetin e vogël, multietnik, shkruan “The Guardian”.

Por Rusia, e cila për një kohë e ka konsideruar rajonin në orbitën e saj të influencës, ishte zemëruar. “Moska është e vendosur të ndalë zgjerimin e mëtejshëm të NATO-s në Evropën juglindore“, tha James Ker-Lindsay, një specialist i Ballkanit gjatë vizitës në Shkollën Ekonomike të Londrës. “Megjithatë, shumica e vëzhguesve menduan se do t’i përqendronin përpjekjet e saj në Maqedoni, në vend të Greqisë“.

Në të dy anët e kufirit, raportet kanë ngritur metoda gjithnjë e më të guximshme që Moska është e gatshme të përdorë për të parandaluar që kombet e Ballkanit të përqafohen nga perëndimi.

Javën e kaluar, Zaev akuzoi biznesmenët greko-rusë për financimin e rezistencës ndaj marrëveshjes, duke nxitur zemërimin nacionalist dhe anti-NATO mes grupeve të ashpra që organizuan demonstrata të dhunshme.

Një tregues të tensioneve në rritje, Moska njoftoi se do të pezullonte një vizitë të planifikuar në kryeqytetin grek nga ministri i jashtëm rus, Sergei Lavrov, në shtator.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.