Bota

Kadri Veseli në Bruksel: Kosova merr sot rekomandim pozitiv për vizat

Veseli-ok

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli pas takimit me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së, Federica Mogherini ka treguar se Komisioni Evropian sot do ta japë lajmin pozitiv për vizat për qytetarët e Kosovës.

“Lajm shumë i mirë për qytetarët e Republikës së Kosovës, në orën 11:30 komisionari Avramapolus do të japë lajmin pozitiv, rekomandimi është pozitiv për liberalizimin e vizave për qytetarët tanë. Ky është hapi i parë, hap historik”, ka thënë Veseli.

Ai ka thënë se në takimin me Mogherinin kanë dëshmuar se janë unik në dialogun me Serbinë. Veseli theksoi se nga dialogu duan që Kosova të jetë anëtare e OKB-së dhe të ketë njohje të pavarësisë së Kosovës nga Serbia.

Ai ka shtuar se Presidenti Thaçi është duke e vazhduar takimin me homologun e tij nga Serbia, Aleksandër Vuçiç.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.