Sociale

Ikja e Fadil Hasës/ Mesazhi i Monika Kryemadhit: Faleminderit për gjithçka na ke dhënë!

fadil-hasa

Ka ndërruar jetë në moshën 78-vjeçare aktori i humorit Fadil Hasa.

Ai lindi në Durrës me 8 prill 1940.

Spikati më shumë në role komike ne estradën e Durrësit.

Hasa ka luajtur edhe në filma si “Kronikë provinciale (2009), Mao Ce Dun (2007), Zëvendësi i grave (1987), etj.

Hasa kaloi pothuajse 30 vite në skenë. Ne mendjen e publikut do te mbeten rolet e tij tek “Dajrja”, skeçi “Sheqeri”, tekniku i lavatriçes, etj.

Gjate karrierës ka fituar shume tituj dhe vlerësime, qe nga “Artist i Merituar” e deri te 4 herë “Aktori më i mirë i humorit”.

Kohët e fundit vuante nga një sëmundje e rëndë.
MESAZHI I KRYEMADHIT

Kryetarja e LSI beri sot nje shkrim-homazh ne “Facebook” per “ikjen” e aktorit te madh.

Ndarja nga jeta e aktorit Fadil Hasa është një lajm i trishtë, është kumt dhembjeje jo vetëm për familjen e tij, po për të gjithë komunitetin e artistëve, për të gjithë artdashësit e qytetarët, të cilëve ai iu fali aq shumë të qeshura, me humorin e tij realist, të natyrshëm e plot jetë.
Duke qenë pranë familjes dhe të afërmve të Fadil Hasës në këto momente dhembjeje, iu shpreh atyre ngushëllimet dhe gjithë solidaritetin e LSI-së, por edhe nderimin dhe mirënjohjen për emrin dhe veprën e tij; Faleminderit Fadil për gjithë sa na ke dhënë, u prehsh në paqe!

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.