Sport

Kroacia është finalistja e dytë e Botërorit, Anglia largohet me “kokën lart”

bub73kwetm5kbgswdbsm

Kroacia do të luajë për herë të parë në historinë e saj një finale Botërori, pasi mundi në kohën shtesë Anglinë me rezultatin 2-1. Ndeshja pati nga një pjesë për secilin ekip. Pjesa e parë ishte për Anglinë. Goli i hershëm i Trippier me goditje dënimi bëri që djemtë e Gareth Southgate të fitonin besim dhe duke përfituar nga mefshtësia e Modric dhe Rakitic, dominuan.

Në pjesën e dytë Kroacia e përmirësoi lojën. Perisic barazoi rezultatin dhe kjo i shërbeu kroatëve për të kërkuar më shpesh portën e Pickford.

Edhe në shtesë kroatët dominuan, ndërsa Mandzukic u kthye në hero me golin e fitores.

Të dielën, në orën 17:00, Kroacia dhe Franca do të përballen në finalen e madhe. Anglia dhe Belgjika do të luajnë finalen e vogël të shtunën, në orën 16:00.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.