Sport

Argjentina fiton në “frymën e fundit” dhe mbetet në Botëror. Kroacia nuk fal as Islandën

nigeria_1530043190-6085918

Argjentina ka mundur të kalojë për në fazën tjetër të Kupës së Botës “Rusi 2018”, edhe pse e ka vënë në pikëpyetje deri në minutat e fundit.

Më i miri në këtë ndeshje ishte padyshim ylli argjentinas Lionel Messi. Ishte pikërisht numri 10 që kaloi Argjentinën në avantazh në pjesën e parë duke shënuar në minutën e 14’të të ndeshjes.

Me rifillimin e pjesës së dytë, një penallti e dyshimtë për Nigerinë u shndërrua në gol nga Moses duke barazuar rezultatin.

Dhe kur pritej që Argjentina të humbiste, ishte Rojo që doli në skenë duke shënuar një gol me shumë vlera për argjentinasit.

Ndërkohë që në ndeshjen tjetër të grupit D, Kroacia nuk fali as Islandën duke fituar 0-1 falë një goli në pjesën e dytë të Milan Badelj.

Pas kësaj fitore, Argjentina përfundon e dyta në Grupin D, më 4 pikë, 5 më pak se Kroacia e cila fitoi grupin duke marrë pikë të plota në të treja ndeshjet.

Në fazën e 1/8 Argjentina do të përballet më Francën.

Categories: Sport

Tagged as: , , , ,