Aktualitet

Gjykata vendos: Rihapet dosja ‘Hajdari’. Rigjykim për Izet Haxhinë

Gjykata e Tiranës ka pranuar kërkesën e ish-truprojës së Sali Berishës, Izet Haxhia për tu rigjykuar, duke hapur kështu dosjen “Hajdari”. Izet Haxhia ishte dënuar me 25 vite burg si bashkëpunëtor në vrasjen e ish-deputetit të PD-së dhe liderit të lëvizjes së ‘Dhjetorit’ Azem Hajdari.

Azem_hajdari

Izet Haxhia, ish-truproja e ish kryeministrit Sali Berisha u ekstradua nga Turqia dhe ndodhet në ambientet e burgut 302. Ai është një nga të dënuarit për vrasjen e Azem Hajdarit, por nuk e ka pranuar asnjëherë pjesmarrjen në vrasje.

Vetë ish kryeministri Sali Berisha tha se Edi Rama ia ka premtuar Izet Haxhisë rihapjen e çështjes për vrasjen e Azem Hajdarit dhe për këtë arsye ai pranoi të ekstradohej në Shqipëri.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.