Politike

Reportazh/ Bilbao, “xhungla” e re e shqiptarëve që ëndërrojnë Britaninë

gjghjghjjj-1024x538

Teksa pi një kafe në distriktin Portugalete të Bilbaos, Arbeni, një djalë i ri shqiptar, shpjegon se fjala angleze “ferry” (traget) është pothuajse e njëjtë me fjalën “ferr” në gjuhën e tij amtare. Ironinë nuk e ka humbur.

Disa qindra metra larg, ku lumi Nervión hapet në gjirin e Biskajës, është shtëpia aktuale e Arbenit: një çadër e vogël e vendosur pranë portit. Është baza nga ku, çdo ditë, ai përpiqet të kacavirret në automjetet që do të ankorohen në tragetet që udhëtojnë drejt Mbretërisë së Bashkuar.

Për të, ideja për të arritur Anglinë është parajsa. Por, për të arritur atje duhet të kalojë nga ferri.

“Në Angli ka punë. Do të kisha një shtëpi, gjithçka – do të ishte mirë për mua “, – thotë ai, në një përzierje të gjuhës angleze dhe spanjolle.

“Në Shqipëri nuk kisha asgjë. As punë, asgjë” – shton. “Në Shqipëri, nëse nuk ke punë, je i vdekur.

Pagat e larta të Britanisë dhe niveli i ulët i papunësisë prej rreth 4% janë një shans për emigrantët si Arbeni. Megjithëse ekonomia spanjolle po rritet, shkalla e papunësisë mbetet mbi 16%. Kjo e bën Spanjën një urë, më shumë se një destinacion përfundimtar, për shumë nga ata që kërkojnë një jetë më të mirë.

Arbeni, që nuk preferon të tregojë emrin e plotë e la Shqipërinë vitin e kaluar duke u ndalur fillimisht në Gjermani. Nga aty ai thotë se mori një autobus për në Spanjë. Ai tani jeton në një tendë prej 7 muajsh duke përballuar aty edhe një nga dimrat më të ashpër që ka parë Spanja vitet e fundit.

“Është ftohtë. Javën e kaluar ra shumë shi” – thotë ai.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.